Cabernet Cortis - Červené víno snadno a rychle

A máme tu zase něco nového, co zní moderně, má to nádech exotiky a my můžeme přemýšlet, co se za tím názvem asi tak skrývá... Když se to jmenuje Cabernet, logicky nás napadne, že se jedná o nějaké červené víno. Je to tak, Cabernet Cortis je skutečně modrá moštová odrůda, ze které se získávají vína červená. Co je na ní ovšem zajímavé, to jsou rodiče tohoto křížence. Jedním z nich je Cabernet Sauvignon, tam to hádání nebylo tak složité. Tím druhým je ovšem Solaris, což je bílá odrůda révy vinné.

Proč tato zajímavá kombinace? Co se honilo hlavami německým šlechtiletům někdy kolem roku 1982 ve Státním vinařském ústavu ve Freiburgu? Pravděpodobně snaha přivést na svět takovou odrůdu, která bude produkovat zdravé modré hrozny i v severně položených vinařských regionech. Cabernet Sauvignon odvede tu červenou práci, zkrátka poskytne pevný a dominantní výraz, který je této celosvětově velmi oblíbené odrůdě vlastní. O Solarisu jsem řekl, že se mu také říká "továrna na cukry", a po pěti letech jeho pěstování musím dodat, že velmi rychlá továrna. To bude ta vlastnost, která je v případě tohoto křížení tak cenná. Solaris dozrává do dobré cukernatosti i v severních oblastech, a ještě navíc poměrně časně. U nás na Litoměřicku na naší mikrovinici paradoxně nebojujeme s tím, aby víno vůbec dozrálo, ale s tím, abychom náš Solaris nenechali viset příliš dlouho. V půlce září bývá většinou skoro pozdě.

Pokud se tyto vlastnosti spojí dohromady do této jedné interspecifické odrůdy pod názvem Cabernet Cortis, získáme liánu produkující hrozny, které dozrávají dříve než leckteré bílé odrůdy a jsou bez větších agresivních chemických zásahů zdravé. Pomáhá tomu třeba tvar hroznů, který je spíše volnější, takže se může prostorem mezi drobnými bobulkami prohánět vzduch a netvoří se tam snadno plíseň. Snadná "údržbovost" - a tedy méně starostí a rizik spojených s pěstováním - spočívá i v tom, že není odrůda náchylná ke sprchávání, a dřevo Cabernetu Cortis je poměrně odolné vůči mrazům (což se u nás na severu hodí). Jediné, co může způsobit starosti spojené s mrazem je, že odrůda je velmi ranná a tím pádem mohou brzy rašící pupeny postihnout jarní mrazíky.

Nicméně na severu se Cabernetu Cortis daří. Byť je to odrůda, která nezabírá extrémně velkou plochu vinic, expanduje. Vinaři zkrátka objevují její výhody. Že mezi prvními byli vinaři v Německu je logické, vždyť je to jejich mateřská odrůda. Když jsme nedávno pár dní cestovali po německé oblasti Nahe, bylo nám víno z těchto hroznů nabízeno téměř na každém kroku. Dokonce jsme v restauracích působili až pohoršení, když jsme se začali smát, protože často padla hned na úvod ta věta, kterou jsme všichni u stolu už tak nějak čekali. Krom Německa se však s Cabernetem Cortis můžeme setkat třeba ve Švýcarsku, dokonce Polsku, a samozřejmě i na Moravě. Ostatně od roku 2013 je zapsána i v naší státní odrůdové knize.

Podle mého to má velkou logiku. Ano, měli bychom pěstovat především to, co je v našich zeměpisných polohách typické, ale pokud se chceme pouštět do vína červeného mohutnějšího - a takový Cabernet Cortis je, má výraznou barvu, vyšší obsah taninů, extrakt i kořenitou aromatiku - přijde mi lepší sáhnout po něčem moderním co funguje s daleko vyšší spolehlivostí, než se snažit znásilňovat třeba ty klasické Cabernety nebo jiné jižní odrůdy, kterým to dozrávání u nás prostě nějak nejde.


Poslední novinky a zajímavosti:

| tisk | pdf |

autor: Jan Bretl