Wintrich, německé městečko, či spíše vesnička se zhruba tisícovkou obyvatel, se nachází přímo na samotném břehu řeky Mosely, která dominuje stejnojmennému regionu proslulému zejména pěstováním vinné révy a produkcí vína.

Weingut Geierslay - 19 generací Rieslingu
(Wintrich - Německo / Mosel)

Na tento výlet na Moselu za rodinou Kilburgů z vinařství Geierslay jsme se obzvláště těšili, tentokráte hned ze dvou důvodů. Krom toho, že jsme měli možnost předem ochutnat zdejší Rieslingy, ale i další vína, nám bylo na několik měsíců cestování upřeno díky pandemii koronaviru. Hranice se zavřely dva dny před naším plánovaným odjezdem v březnu a nastala doba gastronomického temna. Ty týdny a měsíce skutečně nebyly příjemné a tak není divu, že jsme na cestu vyrazili hned první den otevřených hranic. A stálo to za to!

Začátek článku  ►

Samotné vinařství nalezneme v obci Wintrich přímo pár kroků od břehu řeky Mosely. Jedná se o podnik klasického německého rodinného střihu - zkrátka žádná ultramoderní hala v průmyslové zóně, ale rodinné sídlo obklopené vinicemi, ve kterém probíhá prakticky celé zpracování, na jehož začátku jsou hrozny a na konci láhev vína.
Když mluvíme o rodinném vinařství, máme na mysli jednu z nejstarších vinařských rodin na Mosele. Roku 1465 převzal Johann von Kilburg první vinice od svého tchána Johanna von Olmscheida a založil tak tradici, kterou v současné době nese již devatenáctá generace rodiny Kilburgů, která na bývalém klášterním statku opatství Himmerod a přilehlých...
Jedním z představitelů té nejmladší generace je i Max Kilburg, se kterým jsme dnes vyrazili do vinic.
Vinice těsně obkloupují i samotné sídlo vinařství Geierslay a logicky jim dominuje odrůda Riesling, neboli Ryzlink Rýnský.
Nicméně Riesling není zdaleka jediným vínem, které rodina Kilburgů produkuje. Z bílých odrůd za velkou pozornost stojí i Gewürztraminer, Rulandské šedé a bílé, Kerner, ale třeba i - pro Moselu netypická - odrůda Auxerrois. I přes tuto možná až trochu zbytečnou odrůdovou pestrost ryzlinky v celkové produkci vinařství naprosto převládají. Je to logické -...
Co dělá moselské Rieslingy nezaměnitelnými je zdejší podloží, které je založené především na modré, šedé či červené břidlici a vulkanických vyvřelinách. Toto půdní složení dává zdejším vínům jejich naprosto typický projev a především velmi elegantní mineralitu.
Znám to sám dobře - vyrazit s vinařem do vinice není obvykle nacvičená prohlídka jako někde na zámku, vinaři, který svým vínem žije, to obvykle nedá a jakmile vidí, že je někde potřeba zasáhnout, bez váhání se do toho pustí.
Na jaře roku 2020 jsme se nejen u nás v České republice, ale třeba i zde na Mosele, dočkali velmi bohatých srážek. Nebo to tak na nás alespoň působí v porovnání s několika posledními roky, kdy se zemědělci všeho druhu museli potýkat s katastrofálním nedostatkem vody, který byl ještě umocněn velmi vysokými průměrnými teplotami. Díky štědrým dešťům se...
To sebou nese i více zelených prací na jaře ve vinici. Něco zkrátka musí pryč, aby vinné keře nebyly zatíženy přespříliš. To by možná zvýšilo výnos, ale nepříznivě ovlivnilo kvalitu výsledného vína.
Prohlídka vinic v regionu řeky Mosely, na kterou jsme se s Maxem Kilburgem vydali, znamená na krátkých vzdálenostech překonat poměrně velké převýšení.
Plochy vinic na Mosele jsou totiž extrémně prudké. Příkré svahy nejen že nedovolují obhospodařování klasickou mechanizací, ale často jsou nepřístupné i pro lidskou nohu.
Na nejednom místě je nutné nezbytné práce provádět za pomoci jištění na laně a do těch nejextrémnějších svahů si zdejší vinaři zvou každý rok například na sběr hroznů ty stejné zkušené mladé ”horolezce”, kteří se již v terénu umí orientovat a zvládnou v nich pracovat s menším rizikem. Jiní vinaři uvažují i...
Na vrcholu jednoho prudkého svahu přímo nad sídlem vinařství Geierslay dohlíží nad údolím tato moderní socha Ježíše.
Když se rozhlédneme po zdejších vinicích, můžeme nalézt i polohy, které nejsou tak extrémně prudké.
Réva se pěstuje i na dostupnějších lokalitách, nicméně obvykle ta nejlepší a nejzajímavější vína pochází právě z těch unikátních poloh, které jsou sice krkolomné, ale jejich strmá expozice je velmi výhodná i z hlediska slunce a práce s teplotou, což je jeden z faktorů, který má vliv výslednou kvalitu hroznů a...
Po výšlapech moselskými vinicemi se člověk na degustaci vína těší o to víc.
Každé vinařství na Mosele má svůj základní suchý Riesling. Víno z hroznů sesbíraných z více viničních tratí, které by mělo být rychle na trhu, snadno pitelné a za velmi rozumné peníze. V případě vinařství Geierslay i u základního vína poměr ceny a kvality funguje skvěle.
Na poloze Wintricher Grosser Herrgott, která přímo sousedí s vinařským domem Geierslay, se pěstují různé odrůdy, na nižších polohách méně náročné hrozny Müller Thurgau či Kerneru, na těch vyšších opravdu vysluněných se vyhřívají ty nejlepší Rieslingy.
Každá další generace přináší do vinařství nový vítr, nové nápady, inovace a myšlenky, které vychází ze zkušeností, kterou mladí začínající vinaři získali během studia, ale i během zahraničních stáží. Takové novinky začal ve vinařství aplikovat i Max Kilburg, který posledních několik let ve...
Jednou nich je i nová řada vín, která se vizuálně od tradičních láhví Geierslay zásadně liší už na první pohled. Nese jednoduše jméno Kilburg a vína pochází z tratí kolem okolní obce Piesport.
V sortimentu vinařství Geierslay nalezneme však i vína z méně obvyklých modrých odrůd jako je Merlot. Ač by tuto odrůdu zde čekal málokdo, jedná se o velmi pěknou interpretaci šťavnatého červeného vína střední mohutnosti.
A experimenty s novými - respektive pro Moselu novými - odrůdami je i plán, se kterým přichází do vinařství právě Max Kilburg. I když by to mohlo připadat mnohým nepochopitelné a zbytečné, Max by na některých k tomu vybraných polohách chtěl vyzkoušet pěstovat některé typicky francouzské odrůdy jako je třeba Chardonnay či Cabernet Sauvignon. Je nezpochybnitelnou pravdou, že se...
Vína z moselského vinařství Geierslay dováží pan Libor Černoch ze společnosti Locaste Wines, díky čemuž se můžeme s těmito skvělými nejen Rieslingy setkávat i v České republice.
A pokud Vás ochutnání inspiruje i k cestě na Moselu, ve vinařství Geierslay se o Vás příjemně a srdečně postarají.
| tisk | pdf |

autor: Jan Bretl