Grenache - Páteř jižní Rhôny

Nebo třeba taky Garnacha. Ale tak se těmto hroznům říká ve Španělsku. Rožšířeny jsou v mnoha zemích s teplým klimatem, a to velmi hojně, neboť Grenache patří k těm vůbec nejpopulárnějším a na vinicích nejvíce zastoupeným odrůdám révy na celém světě. Nicméně pro mou chuť a tak trochu i srdce je centrem této odrůdy právě oblast jižní Rhôny ve Francii.

Tento francouzský region jí nabízí to, co se jí líbí po celém jižním světě. Je to především velmi horké klima. Z toho důvodu se s ní tedy setkáváme již ve zmiňovaném Španělsku, ale i v mnoha vinařských regionech tzv. "nového světa", třeba v Kalifornii nebo v Austrálii. U australských vín jsem se také poprvé setkal s výrazem GSM, a to v době, kdy jsem se vínem teprve začal profesně zaobírat. A i když to byl právě ten čas nástupu mobilních technologií, tento pojem zkracoval něco trochu jiného - konkrétně cuvée odrůd Grenache-Syrah-Mourvedre.

Díky její teplomilnosti se jí daří i v oblasti Châteauneuf-du-Pape, což je region, který dlouhodobě trápí nejen horko, ale v poslední době díky změnám klimatu i velká sucha. Naštěstí si s tím umí Grenache poměrně úspěšně poradit, v čemž jí pomáhá i jílové podloží a zdejší typické oblázky. A na první pohled je velmi specifické i pěstování těchto hroznů. V Châteauneuf-du-Pape si můžeme všimnout velmi nízkých hlav, vyčnívajících z keříků středomořského plevele, kterým jsou rostliny jako rozmarýn, tymián či levandule. Radikální střih volí dobří vinaři proto, aby udrželi na uzdě typickou bujnost Grenache a tím i redukovali výnos hroznů.

Grenache - když překoná dlouhou cestu z vinice do láhve - se projevuje typickou červenou ovocností, ale i pikantními tóny pepře, kávy či napražených oříšků. Charakteristikou pro ni je také nepříliš výrazný tanin a vyšší oxidativnost, díky čemuž není zpravidla potřeba láhev vína dekantovat. V neposlední řadě patří mezi její typické vlastnosti i poměrně vysoký alkohol. Není problém se běžné setkat s láhví Châteauneuf-du-Pape s obsahem alkoholu kolem 15%.

Ač se o vínech z jižní Rhôny říká, kterým tvoří odrůda Grenache základ, že je jako "módní" pijí spíše cizinci a Francouz si raději "vychutná sever", trvám na tom, že zde nalezneme dlouhou řadu skvělých vinic a potažmo láhví. A je vzrušením i zábavou využít té úžasné možnosti se k zajímavé otevřené láhvi Grenache nachomítnout.


Poslední novinky a zajímavosti:

| tisk | pdf |

autor: Jan Bretl