21. International Wine Show Prague

Mezinárodní veletrh vína International Wine Show Prague zavítal do pražského hotelu Hilton již pojedenadvacáté. Toto obchodní setkání špičkových vinařů je propojilo s českými importéry a odborníky ze špičkové gastronomie.

Začátek článku  ►

International Wine Show Prague je již desátým rokem jedním z nejdůležitějších B2B setkání v oblasti vína a gastronomie, která se v Praze konají.
Svá vína přijíždí obchodníkům, dovozcům, ale i koncovým zákazníkům ze špičkové gastronomie prezentovat vinaři z celého světa. Zastoupeny jsou nejen tradiční evropské vinařské regiony, na jejichž vína jsme zvyklí, ale setkáváme se zde i s víny a vinaři z regionů, které nemají v české gastronomii takovou tradici.
Jednu z těch tradičnějších vinařských oblastí, a samozřejmě především svá vína, přijeli prezentovat sympatičtí vinaři z Weingut Acham-Magin. 
Toto vinařství se nachází v německé oblasti Pfalz na řece Rýn.
Tito skromní a introvertně působící manželé pěstují - vzhledem k poloze vinařství - celkem logicky především Ryzlinky. A nutno dodat, že skvělé Ryzlinky. Od svěžích ráznějších základů až po vína označená jako Grosses Gewächs ze skvělých poloh, jakými jsou například Forst či Pechstein.
Na stejně špičkové vinařské úrovni se pohybuje i vinař Fred Loimer.
Ten svá vína produkuje v rakouské obci Langenlois, a pro změnu se jedná především o perfektní Veltlíny.
Přední odborníci z pražské a české gastronomie však měli možnost poznat a ochutnat i vína z druhého konce světa.
Například vína z Nového Zálandu...
Nicméně exotikou může být ještě pro mnoho konzervativních konzumentů i víno třeba z takového Rumunska. Ač je pravda, že zatím v těchto regionech nezáří žádné velké hvězdy celosvětového formátu, vína odsud mají svou kvalitou rozhodně vzestupnou křivku. A budování jejich zahraniční reputace pomáhají právě takové akce, jako je...
Možná je ještě chvíli budeme muset hledat na mapě, ale díky rozvoji technologií i obchodu o nich čím dál častěji uslyšíme.
Nedílnou součástí profesionálních akcí tohoto typu je i praktické vzdělávání gastronomických odborníků.
Za tímto účelem pořádají organizátoři International Wine Show Prague i několik Masterclass - odborně vedených degustací zaměřených na určitý region, druh vína, odrůdu či vinaře. Součástí takového workshopu je nejen ochutnávka, ale především seznámení s historií a hlubší podstatou konkrétní problematiky.
Je skvělé, když se povede, aby na takové Masterclass přednášela taková osobnost jakou je Caro Maurer, německá vinařská odbornice a držitelka titulu Master of Wine.
A těmi víny, která zatím v našich končinách neznáme tolik, jsou vína z Golanských výšin.
A není divu, vinařství v Izraeli má možná dlouhou historii, ale k jeho skutečnému rozvoji došlo až během posledních 25 let. V té době došlo mimo jiné k mnoha investicím do moderních technologií, díky čemuž je možné využít potenciál tohoto regionu k výrobě špičkových vín. Doménou Izraele jsou samozřejmě především červená...
Na shledanou nejen s izraelskými, ale i s mnoha dalšími skvělými víny z celého světa, se těšíme i na dalším obchodním setkání International Wine Show Prague. Stejně jako s mnoha sympatickými vinaři.
| tisk | pdf |

autor: Jan Bretl