Nepraš & Co - Představení ročníku 2017

Vinař nepracuje jen v létě, když jsou jeho vinice bouřlivě zelené, zrají hrozny a chystá se jejich sběr. Spoustu práce má celý rok, i teď v pozdním podzimu a v zimě. Nejen, že v tuto dobu "dělá víno" ve sklepě, ale je to i čas na kontakt se zákazníky a klienty. Třeba - jako v tomto případě - za účelem představení nového ročníku svých vín.

Začátek článku  ►

A přesně tato milá příležitost nastala 28. listopadu v Café NG Kinský, kde vinařství Nepraš & Co představilo svá vína ročníku 2017.
Za přítomnosti Radomíra Nepraše a Ludmily Nepraš Veselé se úvodu degustace ujala Jana Felkl ze společnosti Wineselection, která tato skvělá vína distribuuje.
Vinařství Nepraš & Co produkuje především bílá vína, a pro ta byl ročník 2017 velmi výhodný. Jednalo se sice - jak si pomalu začínáme i v našich zeměpisných polohách zvykat - o rok dost teplý, nicméně v čase dozrávání hroznů tohoto ročníku docházelo k poměrně výraznému střídání denních a...
Začneme však růžovým vínem, které je suché, velmi komplexní a příjemně hladké. Pochází z předsběru odrůd Merlot a Cabernet Sauvignon s lehkou stopou Zweigeltrebe.
Víno je označeno jako Rosé Gravettien, což je výraz vzpomínající na období mnoho tisíc let vzdálené v minulosti, ve kterém se právě v okolí dnešního Pavlova o kousek pohnula historie lidstva. Připomenutím toho je mamutí kel s prvním dochovaným zachycením obrazu krajiny lidskou rukou. Současně název Gravettien nesou všechna vína z tohoto...
Svěžího víno Savrie z odrůd Sauvignon Blanc a Riesling nazval Radomír Nepraš jako ”základní víno”. Vzhledem k jeho kvalitě, vyznačující se nevtíravou aromatikou Sauvignonu a pevností Rieslingu, musíme upozornit, že je to základ v opravdu velmi velkých uvozovkách.
Následuje Ryzlink Vlašský, a to v posledním ročníku na několik dalších let, protože koupená vinice, ze které pochází, je po 33 letech svého života ve zdravotním stavu, který nelze zachránit.
Ale to by nebyl Radomír Nepraš, aby neměl velmi sofistikovaný plán, jak tuto odrůdu do sortimentu svého vinařství vrátit.
Pátral po celé Moravě u vinařů po nejlepších původních klonech Ryzlinku Vlašského, ze kterých si vzal vzorek materiálu. Ten, společně s pár desítkami kilogramů půdy, odvezl do šlechtilského družstva v Itálii, kde s místními odborníky pracoval na ”vývoji” sazenic na míru viniční trati Spodenberg, kam tuto odrůdu hodlá na jaře vrátit.
Marek Vrána ze společnosti DeliShop v dobrém smyslu slova ujíždí již od legendárního ročníku 2014 na Pinot Gris z vinařství Nepraš & Co. Aktuální ročník, kterého je nějakých 2500 litrů, působí velmi pevným elegantním dojmem, za kterým stojí pobyt menší části tohoto vína ve dvou malých dubových sudech před tím, než byla vrácena zpět.
Pro mne však z bílých vín nejvýrazněji vystupuje Riesling 5. z trati Altenberg. Ač byla tato část vinice v roce 2017 stará pouze pět let - jedná se tedy teprve o třetí víno - máme před sebou velmi dospělý, dominantní a elegantní Riesling, který se může velmi směle srovnávat s touto odrůdou pocházející z vyhlášených oblastí. Ve mne evokuje vína v kvalitě Grosses Gewächs z oblasti Pfalz.
V řadě ”číslovaných” Rieslingů mi však letos chybí moje oblíbená trojka. Není to naštěstí proto, že by se něco nepovedlo, naopak můžeme očekávat s tímto vínem opět něco zajímavého a velikého. Bude to sice ještě chvíli trvat, protože 3003 láhví tohoto Rieslingu právě leží v Rakousku v podobě sektu, o jeho vývoji však...
Tyto sudy ve sklepě Radomíra Nepraše čekají na ještě jeden zajímavý až provokativní experiment. V roce 2018 došlo na několika místech u části hroznů k jejich částečnému zavadnutí. Vinař to bere jako výzvu a rozhodl se stvořit dvakrát 500 litrů oranžového vína z rozinek, a to z odrůd Riesling a Sauvignon Blanc.
To nám napovídá otázku, jaký vlastně bude ten letošní ročník? Čím bude 2018 specifický a jaký bude mít charakter?
Radomír Nepraš říká, že bude absolutně jiný. Zatímco zkušení vinaři obvykle charakter daného roku přirovnávají k jinému v historii, který byl něčím podobný, letos toto srovnání není možné. Podmínky ročníku 2018 nedokáže vinař i přes své mnohaleté zkušenosti přirovnat, a vlastně jej ještě nedokáže ani...
Ač v době, kdy pavlovské vinice obhospodařovali němečtí vinaři, se zde pěstovaly prakticky pouze modré hrozny, dnes je tomu naopak. Nepraš & Co produkuje pouze jedno červené víno, Grande Cuvée Gravettien z trati Sahara.
Má velmi podobné složení jako růžové cuvée, které je výsledkem předsběru stejné vinice. Toto velké červené víno pochází z maximálně osmi nejkvalitnějších hroznů, kterým je dopřána plná síla rostliny k ideálnímu dozrání. Ročník 2015, který byl dnes představen jako aktuální, má parametry...
Díky Janě Felkl, která pro svou společnost Wineselektion citlivě vybírá velmi zajímavá a neotřelá moravská vína, si můžeme užívat kvalitu vinařství Nepraš & Co i v pražské gastronomii.
A je třeba poděkovat i Radomíru Neprašovi a Ludmile Nepraš Veselé, že ze své velmi přísné filosofie neustupují a respektují přírodu, terroir a přirozenost. Díky tomu budou jejich vína svým charakterem a kvalitou vyčnívat a nerozpustí se v průměru.
| tisk | pdf |

autor: Jan Bretl