Vinařství Sonberk - Představení ročníku 2018

Zatímco práce na vinici se budou pro letošní rok pomalu blížit k závěru, nastane pro vinaře spousta práce nejen ve sklepě. Krom toho, že zpracovává letošní hrozny a hlídá vývoj moštu a následně vína z něj pocházejícího, je potřeba také "udělat místo" a poslat starší ročníky do světa. A aktuální ročníky, tedy nejen novinky roku 2018, představuje i Vinařství Sonberk.

Začátek článku  ►

Zástupci vinařství Sonberk pozvali tentokrát své zákazníky a gastronomické partnery do pražské restaurace Grand Cru, aby posoudili novinky, zejména ročníku 2018.
Vinařství Sonberk se nachází nedaleko jihomoravských Popic a je obklopeno v současné době zhruba čtyřiceti hektary vlastních vinic.
Tyto vinice jsou vedeny šetrným integrovaným způsobem, o čemž svědčí mimo jiné i velká biologická rozmanitost, se kterou se můžeme setkat, když procházíme mezi řádky. Potkámeme zde nejen na širokou paletu živočichů, včetně vlastních opylovačů v podobě včel, které bydlí v úlech v sonberkých vinicích a přilehlém ovocném sadu; narazit můžeme i na pestrou...
David Pavlíček, sommelier a obchodník vinařství Sonberk, hodnotí ročník 2018 jako suchý a horký. To si ostatně můžeme uvědomit, když si vzpomeneme na loňské nekonečné léto s mnoha tropickými nocemi v řadě a na dlouhé čekání na jakékoli srážky.
Někteří vinařští pamětníci charakterizovali tento rok jako nesrovnatelný, neboť ve své paměti ani v záznamech nenalezli podobně nastavený ročník, ze kterého by se mohli poučit. Tyto podmínky stojí za tím, že bylo ve vínech obecně méně kyselin. Naštěstí si s tím v Sonberku, podle mého názoru, dovedli docela dobře poradit a ani vínům z roku 2018...
Odrůdový sortiment vinařství Sonberk není, naštěstí, nijak široký. Poslouchají zde terroir a pracují pouze s odrůdami, které do jejich regionu patří. Drtivou většinou to jsou bílá vína jako je Riesling, Pálava a Tramín, v menším množství pak Sauvignon, Chardonnay či Pinot Gris.
Stříbrný Sonberk je tou nižší řadou vinařství. Byť se jedná o vína jednodušší a připravena na pití dříve a méně komplikovaně, rozhodně bych zde nemluvil o nějakém ”základu”, rozhodně ne hanlivou formou. Jsou to kvalitní čistě udělaná a velmi dobře pitivá vína.
A mají v sobě obvykle i určitý potenciál, byť asi ne tak dlouhý, jako vína Velkého Sonberku. Příkladem toho je srovnání dvou Ryzlinků, mladého z roku 2018, který je velmi svěží až syrový, s vínem o dva roky starším, ve kterém je patrná zralost, uhlazenost a neukazuje tak ostré lokty. Za velkou pozornost stojí i ”stříbrná”...
Krásnou ovocnou svěží a přitom decentní aromatikou se vyznačuje Sauvignon. Já osobně to považuji za velmi důležité, protože převoněné Sauvignony často bývají nepoužitelné ani gastronomicky, ani k delšímu pití, kdy se mohou stávat až protivné. David Pavlíček mne ujistil, že přesně tohle v Sonberku nechtějí, a proto se snaží držet aromatiku svých Sauvignonů na uzdě.
I Velkému Sonberku bezkonkurenčně dominují Rieslingy. V tuhle chvíli je na trhu VOC Riesling 2017, ten mladší jsme ochutnávali ještě z láhve bez etikety. A já doufám, že ještě chvíli na trhu nebude, protože cítím, že si zaslouží čas.
Ale to u vín z Velkého Sonberku bývá obvyklé. Osobně jsem si to nejlépe vyzkoušel na Rieslingu z roku 2015, který považuji za úžasný a jeden z nejlepších, které jsem z Moravy vůbec kdy pil. Pracoval jsem s ním nějakou dobu v gastronomii, jeho potenciál jsem vnímal po celou dobu, ale naplno rozbalil co umí až po třech letech. Což byl bohužel i okamžik, kdy jej nahradil...
Obvykle mívám s polosuchými či polosladkými víny trochu problém, preferuji vína velmi suchá, a nebo naopak výrazně sladká. Nicméně Riesling Noble rot pocházíjící ze čtyř sklizní z hroznů, které byly ze 40% zasaženy botrytidou, mi udělal velikou radost. Nějakých 17 gramů zbytkového cukru velmi dobře ”rovná” výraznější kyselina. Víno je typicky odrůdové a má veliký potenciál zrání.
V sortimentu Sonberku najdeme i dvě zajímavá cuvée, která prošla dřevěnými sudy. Jedním je ”Bordeaux styl” Sémillonu a Sauvignonu, druhým pak burgundsky stylizované Chardonnay s Rulandou Šedou. Zapomínat by se však rozhodně nemělo ani ve Velkém Sonberku na typické odrůdy Tramín a Pálavu, opět v suchém provedení. Interpretace vinařství Sonberk...
Pro mne největším vrcholem degustace a tedy i celé aktuální nabídky je však sladký Riesling ve výběru z cibéb. Protikladem vysokého obsahu cukru, kolem nějakých 140 gramů, je velmi výrazná kyselina, a pevný alkohol pomůže tomu, aby tento skvěle strukturovaný dospělý Rielsing plný zralého výrazného ovoce vydržel ještě dlouhou dobu. Potenciál na to opravdu má!
| tisk | pdf |

autor: Jan Bretl