Profesionál vs. Supermarket: Německý Riesling

Doba koronavirová přinesla do společnosti spoustu změn a novinek, mimo jiné i v oblasti nakupování. Doslova z hodiny na hodinu byly zavřeny restaurace, vinné bary i naše oblíbené vinotéky. Ti, kteří jsou zvyklí konzumovat celkem pravidelně slušné víno, byli stejně rychle jako příchod karantény odkázáni na své zásoby, e-shopy, své čistě privátní dodávky, a nebo právě na víno ze supermarketů. Ano, víno je - díky za to - legislativně uznaná potravina, a potraviny nám vláda nechala přístupné ;-)

Tato situace nám pomohla otevřít téma, kolem kterého jsme už poměrně dlouhou dobu chodili - za co vlastně vína, která lze koupit v supermarketu, stojí? Na jednu stranu už dávno neplatí, že se zde nelze dočkat slušné láhve, na druhou stranu musíme spravedlivě kriticky konstatovat, že logistika zboží v supermaketech není právě pro víno ideální. Jak dlouho asi toto víno cestuje kamiony po Evropě mezi jednotlivými sklady a mezisklady? Jak je s ním zacházeno ze strany dopravy a personálu obchodů? Jakým teplotním výkyvům může na své pouti být vystaveno? Jak mu asi svědčí - bůhví jak dlouhý - pobyt nastojato pod zářivkami v regálech? Otázek tohoto typu bychom si mohli položit mnoho a asi se shodneme, že právě faktory zmiňované v nich nahrávají profesionálním dovozcům vín, kteří mají plně pod kontrolou logistiku, skladování a manipulaci s láhvemi od vinaře až k zákazníkovi.

Nicméně ať již víno v supermarketu nakupujeme pravidelně, nebo jen zřídka, zažili jsme různá překvapení. Ať jsme již narazili na láhev za pár korun, která byla dost v pohodě, nebo jsme se naopak zklamali bídnou kvalitou dražšího vína. Několikrát se mi stala i bizarní situace - bylo to zejména v německých marketech - že jsem narazil "ve slevě" na skvělé víno od špičkového vinaře, které se zkrátka v tomto segmentu trhu vyskytlo nějakým omylem. A stejným omylem byla i jeho akční cena, která se ve snaze tento omyl vyprodat pohybovala hluboko pod cenou, za kterou víno prodává sám vinař svým velkoobchodním partnerům.

Začátek článku  ►

Iniciativy rozhýbat diskusi na toto téma se ujal Martin Marek (první z leva, nebo čtvrtý zprava... je to vlastně ten v červeném tričku :-) ze společnosti Alifea. Oslovil několik kolegů dovozců vín, a také několik vinařských publicistů, aby dodali k degustaci láhve jednak ze svých dovozových portfolií, jednak náhodně koupené v supermarketu. Pro první setkání tohoto typu jsme se shodli, že porovnáme odrůdu Ryzlink rýnský z vinařských oblastí Německa.
Aby vše bylo profesionální a nepředpojaté, degustaci jsme provedli ”na slepo”. Nechtěli jsme být ovlivněni předsudky o tom, že ”nějaké” víno od ”někud” a za ”nějakou” cenu má být automaticky takové nebo makové.
A aby to bylo ještě profesionálnější, využili jsme možnosti ochutnávat vína ze skla, která nám - vedle zázemí parádní degustační místnosti - poskytla sklárna Květná 1794. Ta má svou výrobu nedaleko Uherského Brodu, kde jsou ložiska perfektního písku ideálního k výrobě bezolovnatého křišťálu. Z tohoto materiálu sklárna vyrábí pouze ručně foukané sklo, které svým vzhledem a ”pevnou” křehkostí připomínají vinaři tolik oblíbené sklenice značky Zalto. Aby ne - ješte nedávno sklárna Cerva Bohemia (ze které se Květná 1794 rebrandovala) pro tuto značku sklo vyráběla.
Tesco finest Riesling Mosel 2019 - toto víno je poměrně světlé barvy, má sice rieslingový nos, ale je poměrně krátký a odchází do prázdna. Podobné je to i s chutí, která je mdlá a nijak ”nerajcuje”. Etiketa ve mě - naprosto soukromě - evokuje vtip ze seriálu Ajťáci: ”Nikdy jsem nevěděl, že se nějaké bílé víno může jmenovat ”bílé víno”... :-) Tento Riesling lze koupit v Tescu za 150,- Kč.
Dr. Pauly-Bergweiler Riesling Spätlese Zeltinger Himmelreich 2009 - víno nás zaujalo velmi výrazným projevem, odrůdovostí a mineralitou, a také nádhernou intenzivní barvou. Chuť byla opuletní, plná, šťavnatá, citrusově živá. Velkým překvapením pro mě byl ročník, tipoval bych mladší víno. Udělalo radost! Víno nabízí společnost winebar.cz. Tento ročník má v aktuálním ceníku za cenu kolem 450,- Kč.
Riesling lieblich Pfalz 2019 - víno poměrně krátkého nosu s absencí odrůdové čitelnosti a něčím, co mi zavánělo lehkou vadou. Chuť protivně sladká - strhla se debata, zda to může být styl vína, ale na mě působilo velmi lacině a po ochutnání jsem měl plná ústa prázdné chuti. Víno může omlouvat to, že je za uvedenou cenu uděláno velmi přijatelně. Lze jej koupit v řetězci LIDL s neuvěřitelnou cenovkou 70,- Kč.
Domdechant Werner Riesling trocken Rheingau 2017 - víno výraznější barvy je v nose intenzivní s náznakem jisté medovosti, při ochutnání je to krásně živý typický ryzlink. Jen malou výtkou může být fakt, že poměrně rychle odejde. Nicméně velmi krásně udělané víno, které umí dělat radost. Riesling od Domdechant Werner dováží společnost Alifea a prodává jej za velmi férových 347,- Kč.
Maybach Riesling trocken Pfalz 2019 - již v nose poměrně intenzivní víno, které nabízí výraznější kyselinu, která se v chuti potvrzuje. Je to dobře technicky udělané víno, u kterého se většina degustujících shodla, že sice nenabízí žádnou velkou hloubku, ale je velmi svěže a nekomplikovaně picí, což nemusí být málo. Zvláště, když budeme mít na paměti, že jej nabízí Kaufland za příjemných 119,- Kč.
Geierslay Riesling trocken Mosel 2018 - víno má velmi diskrétní jemný nos, v chuti je typicky odrůdové. Je to Riesling s fajnovou mineralitou, je svěží, komplexní, evokuje nádech medu a lipového květu. Na většinu z nás působil velmi seriozně a vyrovnaně, u degustujících mu přidala i informace o jeho ceně. Toto víno dováží společnost Locaste Wines za 238,- Kč.
Zadání znělo jasně - budeme chutnat německé Rieslingy :-) Dovozce neměl ve svém portfoliu momentálně skladem německý Riesling a volba Alsaska byla takovým východiskem z nouze. Nicméně regulernosti soutěže napomohl zásah vyšší moci. Každé - byť sebelepší - vinařství může vyprodukovat láhev, která má nějakou vadu. To byl i problém tohoto vzorku, který jsme z důvodu vady jedné konkrétní láhve z hodnocení vyřadili.
Prizn Salm Riesling trocken Nahe 2016 - víno s velmi decentním a čistým rieslingovým projevem, vizuelně působící krásnou jiskrnou barvou. Je to vlídné víno, které si zaslouží čas, pohodu a klid na pití. Nemá totiž ostré lokty, aby se rychle agresivně prosadilo, chce být prostě pohodově pito. Elegantní záležitost! Tento riesling má v nabídce společnost Alifea za 351,- Kč.
Gerhard Klein Riesling Altenforst 2016 Pfalz - víno na první dojem působí velmi vlídně a diskrétně, je na něm znát, že je dost slušně udělané. Problém, který mám trochu já, že tento Riesling z mého vnímání odchází poměrně rychle. Čekal bych delší projev. Nicméně nemohu mu upřít, že je zajímavý a poctivě udělaný. Ve svém portfoliu ho mám winebar.cz za 550,- Kč.
Franz Hoffner Riesling Mosel - asi největší zklamání celé degustace. Tohle víno je protivné ve svém nose tak, že se mi jej nechce ani ochutnat. Při přičichnutí se ve sklenici rozlije velmi agresivní chemické aroma, které nelze přirovnat lépe k ničemu jinému než k latexové barvě, kterou silničáři stříkají přechody. Smutné je, že se pomalu svou cenou přibližuje k základním vínům od profesionálních dovozců. Koupit jej lze v Albertu za 169,- Kč.
Egon Schmitt Hochbenn Riesling 2019 Pfalz - víno působí v nose i celkovém projevu velmi živě, je vyloženě nakopávací. Částečně je to asi tím, že se jedná o velmi mladý ročník. Nicméně útlý, přímočarý, intenzivní projev imponuje. Cukr kolem 8 gramů, byť dobře srovnaný kyselinou, bych rozhodně netipoval. Krásný Riesling. Dováží jej společnost winebar.cz za 280,- Kč.
Vína jsme odhalili a schodli se na tom, že obecně platí fakt, že vína od profesionálních dovozců jsou zkrátka - není potřeba nutně říct lepší - zajímavější. Nabízejí širší spektrum zážitků. Ale je taky potřeba férově uznat, že v některých případech jsme naslepo velmi váhali do kterého obchodního segmentu některé víno zařadit. Můžeme i říci, že v supermarketu lze narazit na víno, které může splnit svůj účel a je díky férové ceně vlastně přijatelné. A taky můžeme konstatovat, že víno od profesionálního dodavatele nemusí nutně být násobně dražší. Pro mě bude i nadále supermarket místem, kam nebudu chodit pro víno primárně, ale zároveň musím uznat, že když bude potřeba sáhnout do regálů, tak se nemusím nutně spálit. Alespoň v případě německých Rieslingů ;-)
| tisk | pdf |

autor: Jan Bretl