V podhůří Krušných hor, v krásné krajině okolo Stráže nad Ohří, vyvěrá ze země nenápadný pramen Krondorfské kyselky. Tato jedinečná minerální voda je známa již od roku 1876, a za tu dobu toho stihla prožít hodně, včetně toho, že byl její pramen ztracen. Díky jejímu znovunalezení v roce 2010 máme opět možnost se z kvalit této vody těšit.

Voda Krondorf: Z hlubin až do láhve

V dnešní rychlé a blahobytné době bereme spoustu věcí naprosto automaticky. Jsme obklopeni nepřebernou nabídkou produktů a jejich dostupnost na dosah ruky nám přijde tak přirozená, že si často ani neuvědomíme, jak naše oblíbené potraviny a nápoje přijdou na svět. Tedy přesněji - co se musí všechno udát, než si pro ně sáhneme do regálů či si je objednáme v restauraci. V segmentu vody mnoho z nás ještě stále nedělá rozdíly a bere ji jako něco čirého s neutrální chutí a příliš nepřemýšlí, jak veliké rozdíly mohou mezi jednotlivými láhvemi být. Je úžasné, že si v té nepřeberné paletě možností můžeme vybrat i něco tak výjimečného, jako je minerální voda Krondorf, jejíž vlastnosti, ale i "výroba" se příběhům jiných vod naprosto vymyká.

Začátek článku  ►

V této nádherné krajině v Doupovských horách se nedaleko Stráže nad Ohří skrývá jedno nenápadné, ale velké tajemství. Tím je pramen minerální vody Krondorf.
Tedy zdrojů kvalitní vody je v této krajině více, můžeme zde najít například několik desítek pramenů, které slouží jako zdroj minerální vody Korunní. Mezi ty, které využíval tento větší výrobce, patřil i pramen Krondorfu. Ostatně název Krondorf není ničím jiným, než německým překladem názvu obce Korunní... Při prodeji celého...
Po krátké cestě celkem neprostupnou přírodou na nás kousek od pramene čeká Vojtěch Klazar, vedoucí stáčírny Krondorfu, a sommelier Milan Krejčí.
Ten samotný baráček, stojící nad devadesátimetrovým vrtem minerální vody Krondorf, je opravdu nenápadný.
Ono toho totiž přímo v tomto místě není zas tak moc potřeba. Je to prakticky takové zastřešení pro čerpadlo, které žene vodu na povrch a pak do nedaleké stáčírny.
Ještě nenápadnější, ale půvabnou, stavbou poblíž zdroje Krondorfu je veřejné pítko.
Existuje totiž takový předpis, který ukládá člověku těžícímu a láhvujícímu zdroj minerální vody, aby provozoval právě takové pítko, kde si může kdokoli trochu vody načepovat a ochutnat. A snad proto, aby nikdo tento zdroj vody nezneužíval a aby pramen netrpěl nepředvídaným přetížením, je průtok vody ve veřejném pítku omezen na jeden litr za minutu....
Ani tento veřejný pramen však neteče - byť pomalým tempem - nepřetržitě. Tok Krondorfu zde spouští fotobuňka jen v případě, že se ke zdroji skloní žíznivý zájemce.
Malý kousek cesty lesem dorazíme k oplocenému pozemku, kde probíhá zpracování a stáčení přírodní minerální vody Krondorf. A že zde panují trochu přísnější bezpečnostní opatření je vzhledem k práci se zdrojem potraviny - kterou je z hlediska legislativy i jakákoli balená voda - je celkem logické.
Celý areál patří stáčírně minerální vody Korunní, ale svůj provoz - byť daleko skromnější - zde má i Krondorf.
Jedná se však o stav spíše provizorní, společnost Krondorf má v tomto areálu časově omezenou nájemní smlouvu. Hledá proto své vlastní sídlo, které si zařídí, nebo případně rovnou od začátku postaví, podle svých potřeb a představ. Že se jedná o hledání poněkud složité je dáno tím, že stáčírna...
Kontrast ruční a průmyslové výroby je patrný na každém kroku - třeba i v množství, se kterým se pracuje. Pochybuji, že minerální voda Krondorf bude někdy manipulována na paletách.
Na opačném konci areálu se dostaneme až k vratům do stáčírny Krondorfu. Ta se skládá samozřejmě z několika středisek, byť řešených - ve srovnání s vedlejší ”fabrikou” - velmi minimalisticky.
Když jsem mluvil o výrazné železitosti vody přímo u pramene, takhle to vypadá v láhvi, když se nechá neupravená voda usadit. A takhle prý vypadaly i původní minerálky v době, kdy ještě nebyla dostupná technologie, která by vodu upravila.
A ta technologie vypadá asi takto - je to vlastně soustava hned několika filtrů.
Filtrace probíhá ve více fázích a starají se o ni ze 2/3 pískové filtry a z 1/3 aktivní uhlí. Ty postupně zbavují vodu Krondorf její výrazné železitosti. A je velmi zajímavé ochutnat několik různých ”vzorků” - od původní vody z premene, přes jednotlivé fáze jejího filtrování. Naprosto zřetelně s každou ochutnávkou...
A takto vypadá ”odpadní produkt”, zkrátka to, co jednotlivé filtry z vody oddělí.
A po poslední filtraci můžeme ochutnat vodu Krondorf v prakticky totožné kondici, jakou známe, když otevřeme láhev této minerální vody.
Další částí samotné výroby minerální vody Krondorf je srdce stáčírny, kde probíhají asi ty nejzajímavější procesy, kterými se voda Krondorf liší od těch vyrobených masovým způsobem.
Zde se totiž odehrává právě samotné plnění do láhví. To sice obnáší veškeré činnosti, ke kterým musí plus mínus dojít i při výrobě ostatních vod, velký rozdíl však spočívá v tom, že v Krondorfu všechny tyto kroky probíhají ruční cestou. Zatímco ve velkovýrobě dokáže moderní...
Tohle je prakticky výsledek celodenního provozu stáčírny.
Všechno to začíná vymytím láhví, které probíhá v tomto bubnu, do kterého se láhve - opět ručně - narovnají. A lidskou rukou jsou protáčeny v lázni o teplotě 65°C, kde se o čistotu postará roztok kyseliny fosforečné.
A následuje ještě oplach jednotlivých láhví a očištění kartáči.
Některým vráceným láhvím se již bohužel znovu do oběhu pomoci nedá. Máme tu totiž takový nešvar... Elegantní patentní zavírání láhví vody Krondorf se líbí i zákazníkům, je totiž velmi praktické. Láhve se pak do stáčírny vrací občas téměř neumytelně zaneřáděné třeba od ovocných šťav a jiných produktů, které se v restauracích uchovávají.
Do připravených vymytých obalů se pak voda Krondorf stáčí na tomto plnícím zařízení, které má kapacitu celých dvou kusů.
Jak jsem pochopil, Vojta Klazar je skutečným duchem vody Krondorf.
Ano ano, je to ten sympatický chlapík, který nám vozí vodu do restaurace, ale zdaleka nejen to. Jako vedoucí stáčírny má na starosti její celý provoz. Je to ten člověk, který je u každého láhvování, ten který má největší přehled o tom co a jak funguje a kam vede každá hadička. A je to vlastně logické - Vojta zde prakticky vyrostl. Už jako...
Logo na uzávěru připomíná minerální vlastnosti vody Krondorf.
Mezi ty patří - krom velmi vysoké míry celkové mineralizace - především přítomnost křemíku, resp. kyseliny ortokřemičité. Nejen, že se jedná o jedinou formu křemíku, která je pro naše tělo vstřebatelná, tento prvek má velmi dobré digestivní účinky. Tím je minerální voda Krondorf velmi cenná i gastronomicky.
Poslední fází samotného láhvování je opatření ”etiketou”. Ta obsahuje všechny důležité analytické informace o vodě Krondorf a má formu visačky. Ta je - samozřejmě - vázána ručně. A její součástí je i logo konkrétního odběratele. Jedná se zkrátka o vysoce zákaznický přístup, který dělá vodu Krondorf výjimečnou.
Ve stáčírně lze narazit i na netypické láhve, třeba takové, které na trh nakonec nepřišly, nebo ty, do kterých byla voda Krondorf plněna dříve.
Unikátní voda Krondorf má nakročeno již i přes hranice.
Pramen vody Krondorf má už něco za sebou. Začal těšit konzumenty již roku 1876, prošel si obdobím slávy, ale i těžkými časy, kdy byl ve válečných letech minulého století ztracen. Nový pramen téměř identických minerálních hodnot byl při geologickém průzkumu ”znovu nalezen” roku 2010. Díky zralému a osvícenému přístupu se nestal...
Moc rád si připiju na to, aby součástí této úžasné - a vlastně ještě stále příliš neobjevené - krajiny, byla i skvělá voda Krondorf. Skvělá mimo jiné tím, že umí chutnat.
| tisk | pdf |

autor: Jan Bretl