Vinařské Litoměřice - 16. ročník soutěžní výstavy vín

O víkendu 13. a 14. dubna 2018 proběhl v litoměřickém Domu kultury a na Gotickém hradě již 16. ročník Mezinárodní prodejní a soutěžní výstavy Vinařské Litoměrice. Na dva dny ožilo toto krásné severočeské město vínem, neboť se sem sjelo více jak 60 vystavovatelů z Čech, Moravy, ale i zahraničí. Do soutěžní části výstavy bylo přihlášeno 649 vzorků vín z devíti států, mezi které bylo rozděleno - po Championu výstavy - deset velkých zlatých medailí, 118 zlatých a 68 stříbrných. Nejen tato vína bylo možné během dvou příjemných dnů, třeba v kombinaci s lokálními potravinami, ochutnat.

Začátek článku  ►

Typický mumraj mezi vinařskými stánky. Před polednem se začíná v uličkách zahušťovat, návštěvníci nejen z Litoměřic proudí do domu kultury a gotického hradu.
Hned u vchodu nemůžeme přehlédnout stánek s Mělnickými vinaři u kterého prezentuje vína Štěpán Weitosch.
Tedy přesto, že se tento mladý talentovaný vinař své práci věnuje v Mělníku, konkrétně na vinicích na Chloumku, kde je i sídlo vinařství a technologie, vlastně reprezentuje Prahu. Pracuje totiž pro Českou zemědělskou univerzitu, která má své vinařské pracoviště právě v Mělníku. A přesto, že se jedná o školní vinařství, je na velmi...
Svědčí o tom mimo jiné i fakt, že vína z České zemědělské univerzity dosahují velkých úspěchů - ať je to třeba zastoupení v Salonu vín České republiky, nebo zlatá medaile zde z Vinařských Litoměřic.
V ”mělnickém koutku” není možné vynechat ani Vojtu Kušinu z druhé mělnické školy, která má na Vinařských Litoměřicích stánek. Mimochodem - Školní statek Středočeského kraje z Mělníka získal ocenění za nejlepší kolekci vín z vinařské oblasti Čechy.
Pohár pro Championa Vinařských Litoměřic si odneslo Vinařství Lahofer za svůj Ryzlink Rýnský v Pozdním sběru z ročníku 2015.
Vinařské Litoměřice jsou krásným příkladem toho, že zajímavá vinařská akce se může odehrávat i mimo Prahu či místa na jihu Moravy. I když Litoměřicko je významná vinařská oblast České republiky, za moravskými regiony v tradici takových akcí co do počtu a významu stále ještě pokulhává. Proto je velmi důležitá každá taková akce, a...
Mezi ty známější vystavovatele patřilo i Vinařství Volařík. Vzhledem k tomu, že má ve svém portfoliu i Solaris, což je odrůda moderní a zajímavá, ale stále ještě není nejběžnější, logicky jsme se o ni zajímali. Ostatně sami ji pěstujeme v naší domácí mikrovinici a každé porovnání je cenné... 
Vinařské Litoměřice jsou samozřejmě otevřené i zahraničním vystavovatelům, kteří mají možnost svá vína rovněž přihlásit do soutěžní části. A jsou úspěšní.
Jedním z tradičních návštěvníků je i rakouské vinařství Humer, které zde prezentuje svá vína, především bílá, mezi kterými dominují hlavně Veltlíny, což je vzhledem k tomu, že pochází z oblasti Weinviertel, celkem logické.
Nedílnou součástí Vinařských Litoměřic je i doprovodný kulturní program. A Jožka Šmukař je snad každoročním hostem.
Za pozornost stojí i další technická inovace, která byla na Vinařských Litoměřicích použita. Zatímco v letech dřívějších jsme zde nosili po kapsách žetony, které jsme měnili za degustační vzorky (ostatně různé papírky či kartičky jsou běžné na velkém množství podobných akcí), v dnešní době už vyfasujeme při vstupu čip, který si...
Z tohoto důvodu je na každém vinařském stánku tablet, který nám z našeho kreditu odečte. Vinař nám na požádání sdělí, kolik toho ještě můžeme propít.
Zajímavým oživením Vinařských Litoměřic jsou i přednášky a semináře pořádáné v sále gotického hradu.
Ty jsou součástí doprovodného programu v rámci akcí pod názvem ”Víno a pokrmy” a ”Víno a zdraví”. V jejich rámci je možné poslechout si přednášky různých odborníků, kterými v tomto roce byli MUDr. Milan Šamánek, MUDr. Zuzana Urbanová či sexuolog MUDr. Radim Uzel. V degustační místnosti gotického hradu se odehrálo i...
O souvislosti vína a potravin promluvil ve svých přednáškách i publicista a propagátor českých a moravských vín pan Branko Černý. Během jeho zajímavého vyprávění bylo možné ochutnat i potraviny lokálních producentů a vinařů.
Osvěta v tomto směru je velmi potřeba a je skvělé, že tolik zájemců si přijde poslechnout zajímavé informace o kvalitě potravin, ale i kultuře pití vína nebo o tom, jak třeba kvalitní potravinu či víno poznat a jak se o něj starat.
Ještě zbývá ochutnat poslední vzorek...
Akce Vinařské Litoměřice je součástí programu ”Rodinné stříbro Ústeckého kraje”. Je to logické, tato akce má dlouholetou tradici a drží si i svou profesionální úroveň, ať již organizační, tak z hlediska zastoupení vín a vinařů i kvalitativní. A především je to místo, kam se lidé rádi chodí bavit vínem, poznávat...
A teď už se nedá nic dělat, je potřeba spěchat zpět do Prahy za prací. Ještě, že ten vlak je tak pohodlná instituce... :-)
| tisk | pdf |

autor: Jan Bretl