Chorvát - Pololegální úchylárna

Ne, nejedná se o zkomolený výraz pro příslušníka jednoho evropského národa. Je to opravdu odrůda révy vinné, a slyšel jsem používat i variantu názvu znějící jako "Charvát". Už podle jména je jasné, že se s tímhle vínem nesetkáváme zrovna běžně, a někdo tohle víno neochutná nikdy v životě i když třeba chce. Je to totiž odrůda velmi kontroverzní.

Pěstuje se sporadicky u nás, nikdy však ve velkém ani nijak "nápadně". I v národní odrůdové knize bychom tuhle záležitost hledali dlouho a marně. Dostala se k nám, tím myslím do Evropy, z Ameriky, kde byla vyšlechtěna v druhé polovině 19. století jako odrůda z názvem Noah. Proč k nám byla přivezena je celkem jasné a vysvětluje to potažmo i její charakteristiku. Měla nahradit evropskou výsadbu, která byla zasažena mšičkou révokaz. Je proti tomuto škůdci, ale i všem houbovým chorobám, naprosto odolná. To je dobrá zpráva, protože nepotřebuje žádnou chemickou "údržbu". Pro tuto nenáročnost je oblíbená hlavně u zahrádkářů, kteří si ji pěstují v malém měřítku.

Já se s Chorvátem setkal poprvé, když jsme se buhví proč ocitli během jedné vinařské cestě po Moravě pod Dubňasků horů ve sklepě u jednoho místního "Kozderky". Ten nám dal - mimo jiné - tohle víno typické vůně i chuti evokující lesní jahody ochutnat. Z degustace jsme s dvěma kamarády utekli předčasně, obecně to nestálo za moc. A když jsme tak v té noční mlze mluvili o svých dojmech, ozval se z tiché noci hlas Libora Výlety, který nás zval k ochutnávce "něčeho normálního".

Kontroverznost této bílé odrůdy s pevnou slupkou a hutnou hmotou pod ní spočívá v její možné škodlivosti na lidské zdraví, která sice nebyla nikdy prokázána, ale stále se o ní spekuluje. U některých lidí působí látky v této rostlině a potažmo ve víně dokonce alergickou reakci, která se může dostavit při degustaci, ale dokonce i při pobytu blízko keře.

Všechny tyhle okolnosti stojí za tím, že si asi láhev Chorvátu v obchodě jen tak nekoupíme. A je to tak dobře. Vinařství je obor o citu a emocích a nelze jej plánovat s přesností grafů a tabulek. A přesně takový obor si zaslouží třeba i takový stín "pololegálnosti", kdy si některé láhve dávají mezi sebou opravdu jen dobří přátelé.


Poslední novinky a zajímavosti:

| tisk | pdf |

autor: Jan Bretl