Glera - Nebo si radši dáte prosecco?

Tohle jméno člověku asi moc neřekne. Rozhodně jsme to nečetli na etiketách ochutnávaných vín, ani nás o tento pojem neobohacovali na degustacích, zvláště na těch "lidovějších". Nevím, jestli se víno označené touto odrůdou přímo láhvuje a prodává, sám jsem se s tím nikdy nesetkal. S čím se ale setkávají pravidelní i jen příležitostní konzumenti vína na celém světě je název "Prosecco".

Ano, Glera je prakticky Prosecco. Je to odrůda, ze které se tohle proslulé italské šumivé víno vyrábí. A dnes je již i tak označována. Je prý pro "výrobu" tohoto druhu vína ideální, asi proto, že má poměrně neutrální charakter. Pochází ze dvou kolonů odrůdy Incrocio Manzoni.

I když Prosecco je čistě italský pojem, původ této odrůdy má kousek dál přes vodu. Byla totiž do Itálie převezena ze slovinského kartského regionu. A když říkám přes vodu, je to proto, že se "usadila" v Proseccu právě v severní Itálii, v regionu Veneto severně od známého přístavu Terst. A to je opravdu co by kamenem přes vodu dohodil.

Prosecco je velmi oblíbeným pitím z několika důvodů. Jedním z nich je přirozená obliba šumivých vín, které udělají radost i "nepijákovi" třeba při různých slavnostních příležitostech. Druhým nesporným důvodem je samozřejmě cena tohoto vína, které je nesrovnatelně nižší se "slavnostním" luxusním šampaňským, ale je třeba v našich českých podmínkách srovnatelná i se zdejšími běžně dostupnými sekty, a kvalitativně je většinou převyšuje. Typickým charakterem tohoto pití je živost, zábava a taky určitý nádech sladkosti. A opravdu se prosecco se zbytkovým cukrem dělá zcela běžně - ostatně i když si na láhvi přečteme výraz "extra dry", což bychom mohli selským rozumem přeložit jako sakra suché, jedná se spíš o víno polosuché. Skutečně suchým vínem je pak takové označené jako "brut".

Já osobně mám Prosecca velmi rád. I když ta nejlacinější nemusí mít zrovna valnou pověst, spíše naopak, nalezneme ve slušné cenové kategorii i velmi kvalitní šumivá vína. Asi bych z tohoto důvodu doporučil nejít vždy jen slepě po ceně, ale držet se skutečnosti, že když si proti standardu jen o trochu připlatíme, pomějemě se daleko víc než "o trochu".


Poslední novinky a zajímavosti:

| tisk | pdf |

autor: Jan Bretl