Müller-Thurgau - Slušné víno s neslušnou pověstí

Kdykoli přijde řeč na tento název odrůdy, potažmo láhve, o kterou se jedná, vyvolá to u mnoha přítomných ve tváři podvědomý úsměv. Takový ten "jakože víme o co jde, není to nic moc, dá se to pít, ale velká hitparáda to zrovna nebude, protože je to zkrátka ten Müller".

Ten Müller, "ta značka", která v dobách komunismu byla napsaná na každé druhé litrové láhvi vína s bílým plastovým uzávěrem, který se řezal nožem. A společně s dalšími perlami jako Hodonínské slunce, Klášterní tajemství nebo Bušek z Velhartic svorně dělali československému vinařství ostudu. Jenže, ta odrůda za to nemůže. Díky svým vlastnostem jako je stabilní a vysoký výnos a celková nenáročnost si zkrátka vytáhla toho "černého petra".

Slušně a bezproblémově plodila, šla leckde a tak se snadno stala, společně se zeleným veltlínem, nejrozšířenější bílou odrůdou u nás. Toho se dalo dobře a jednoduše využít. A pokud si "vinař" nebral moc servítky a pořádně ji podrtil, získal snadno a rychle velké množství suroviny. A co na tom, že víno z ní bylo řídké, plytké a nahořklé...

Přitom se vůbec nejedná o špatnou odrůdu. Müller-Thurgau má své základy ve Švýcarsku, odkud pochází i její název, neboť ji vyšlechtil profesor Müller, překvapivě z kantonu Thurgau. Původ křížení byl dlouhou dobu nejasný, mluvilo se o Ryzlinku a Sylvánu. Odtud taky pochází jeden z používáných názvů této odrůdy, totiž Rivaner, který připomíná spojení názvů těchto dvou domnělých odrůd v jedno slovo. Pravdou, kterou již nyní známe, je, že ve skutečnosti za Müllerem, spolu s Rýnským ryzlinkem, stojí Madlenka královská.

Proč je tohle víno tak zatracované, krom toho, co jsme zmínili? Je to zkrátka odrůda spíše pro jednodušší vína. Nelze od ní čekat žádné velké zázraky a v naší klasifikaci ji v pozdních sběrech či výběrech budeme hledat asi velmi těžko, ne-li marně. Ale to ji neubírá na potenciálu. A jejím potenciálem je nabízet jednoduchá, snadno pitelná, nenáročná vína, možná tak maximálně v kategorii kabinetních vín, ale zase za příjemnou "konzumní" cenu. A taková vína jsou potřeba. Drahou láhev si umí koupit nebo nechat doporučit každý, ale najít víno k nenáročnému každodennímu pití, jen tak k obědu či na letní zahradní párty, to už vyžaduje trochu práce a zkušeností. A pokud vinař zpracuje tuhle odrůdu poctivě a férově vůči ní i zákazníkovi, může být Müller-Thurgau právě tímto vyhledávaným vínem.


Poslední novinky a zajímavosti:

| tisk | pdf |

autor: Jan Bretl