Ryzlink rýnský - Skutečný král vín

Nebo také jednoduše německy Riesling, Rheinriesling nebo Riesling Weiss. Ale nejčastěji prostě Riesling. I v Česku je už poměrně běžné, že když řekneme jenom "ryzlink", myslíme tím právě rýňák. S Ryzlinkem vlašským si ho už propitější konzument tolik nespojuje. Protože není jediný důvod. Tyto odrůdy totiž nemají žádnou příbuznost.

Jak již napovídá jméno i jeho gramatika, jedná se o odrůdu německou. Základem Ryzlinku jsou odrůdy Heunisch a Tramín červený. Charakter dobře udělaného ryzlinku je nezaměnitelný. Bývá pevný, plný až opulentní, s dobrou kyselinou, obvykle ne vysokého alkoholu. Má dobrý potenciál lahvového zrání, mimořádné Ryzlinky mají životnost i desítky let. Zvláště starší ryzlinky se vyznačují pikantním zajímavým petrolejovým buketem. Hrozny jsou náchylné k ušlechtilé plísni, jsou tedy často základem přírodně velmi sladkých vín.

I když sem tam můžeme narazit na rýňák z nějaké novosvětské či exotické vinařské oblasti, je to ryze evropská odrůda. Rozšířena je ve své původní vlasti v Německu, zde hlavně na vinicích kolem řek Mosely a Rýna, v mnoha Rakouských vinařských oblastech, kde dominuje vedle Veltlínu hlavně vinicím oblasti Wachau. U nás je rozšířen nejen na Moravě, ale hojně i v Čechách, dobře totiž snáší ne právě nejideálnější severnější podmínky. Skvělé Ryzlinky nalezneme i na Grand Cru vinicích ve francouzském Alsasku.

O Ryzlinku se říká, že je králem vín a vínem králů. Má to svou logiku a pravdu. Ta odrůda - když se o ni vinař dobře postará - má skutečně královské vlastnosti a eleganci. A elegantní je i typická ryzlinková pistole, tedy vysoká štíhlá láhev, do které se dobré ryzlinky plní.

Nejvíc mě baví, samozřejmě, ryzlinky německé a rakouské. Z těchto míst je znám často z vinic velmi neschůdných, těžko obhospodařovávatelných. On totiž ryzlink rád trpí hustě vysazený na kamenitých kopcích s těžko dosažitelnou vodou, což ho nutí hnát své kořeny velmi hluboko. A právě až z vrcholů těch kopců a z těch nejpříkřejších strání jsem pil ty nejzajímavější...


Poslední novinky a zajímavosti:

| tisk | pdf |

autor: Jan Bretl