Rulandské šedé - Provařená líbivka?

Asi začnu netradičně a nepochopitelně, ale je to tak. Jsou dva důvody, proč jsem na tuto svou oblíbenou odrůdu alergický. Jedním z nich je neuvěřitelná provařenost této odrůdy a samozřejmý pocit některých konzumentů, že je snad ta odrůda samospásná - že když se něco jmenuje Rulandské šedé, tak to musí být automaticky dobré. Slyšel jsem už i hlášku "Tohle nechci. Já piju jenom rulanské šedé!". Sakra, to jsou snad všechny šeďáky na světě stejné? To je neumí udělat vinaře - stejně jako cokoli jiného - dobře nebo špatně?

Druhý důvod mé alergie je pravděpodobně skutečně alergie. Mnohokrát jsem si ověřil, že když piju tuhle odrůdu, nedělá mi to dobře. Funguje to i s velmi kvalitními i drahými víny. Můžu vypít čtyři láhve různých slušných vín a druhý den funguju, ale stačí mi jedná láhev sebelepšího šeďáku a vím, že mám problém. Asi je v jeho genomu cosi, co mi zkrátka nesedí.

Ale zpět k vínu. Této odrůdě typické barvy hroznů říkáme ve Francii Pinot gris, v Německu Ruländer či Grauburgunder a konečně v Itálii je to to jediné, dokolané a úžasné Pinot grigio. Tento název se v Česku uchytil téměř stejně jako jeho český ekvivalent. Podle mého názoru za to může třeba i obliba italských restaurací a pizzerií, které se staly dokonalým distribučním kanálem tohoto názvu po naší vlasti. A Italové tomu i trochu pomáhají tím, že jejich Pinot grigia pocházející ze severu země, dělají záměrně lehce, pitelně a zkrátka přijatelně pro širokou konzumentskou veřejnost.

A co stojí za jeho oblibou? Charakterem vína je skutečně jeho líbivost. V praxi působí víno jemně, hladce, plně a má - opět - líbivou aromatiku, ve které se, ve správné interpretaci, objevu medové a sladké citrusové tóny. Tento dojem je dán i jeho obvykle vyšším obsahem alkoholu a ne tak výraznou kyselinou.

Roučí šedé - další její název a současně ten původní, který se používal u nás - je spíše evropskou odrůdou. Protikladem pitelných italských vín Pinot grigio jsou velká vína z Alsaska, kde je tato odrůda velmi potencionální. V této oblasti je šedá Rulanda jedním z nejsilnějších hráčů. Zde jsou tato vína silná, alkoholická, mohutná, ale i velmi komplexní a elegantní. Asi proto zvolím láhev z tohoto regionu, když se čas od času rozhodnu podráždit svou alergii.


Poslední novinky a zajímavosti:

| tisk | pdf |

autor: Jan Bretl