Syrah - Elegantní chlapák, nebo snad dáma?
A nebo taky Shiraz. Tímto druhým názvem ho označují především milovníci těžkých červených vín z Nového světa. Na láhvích z jižní polokoule totiž najdeme právě toto označení. Hutnost, plnost a výraznost moderních technologických vín této odrůdy z ní dělá jakousi módní značku a dává až zapomenout skutečnému jejímu původu.
Ten je však přisuzován úplně jiné lokalitě. Většina vinařských odborníků se domnívá, že syrah je více jak dva a půl tisíce let starý a pochází z Persie. Jeho jméno má být odvozeno od slova Širaz, což je název města v dnešním Íránu. Tento původ, ač je jakkoli reálný a pravděpodobný, překrývá proslulost této odrůdy kde jinde než ve Francii. A právě na jihu Francie v Languedocu jsem slyšel, že Syrah - ač umí dávat vína chlapácky výrazná - je prý ženského rodu...
I když se dnes Syrahu pěstují na světě úctyhodná 4% celkové viniční rozlohy (což z něj dělá šestou nejrozšířenější odrůdu), ty nejproslulejší a největší Syrahy nalezneme podle mého ve Francii v údolí Rhôny. Tvoří zde základ takových vín jako je Hermitage, Crozes-Hermitage a přidává se třeba do Châteauneuf-du-Pape. I když v tomto víně můžeme nalézt stopy až třinácti různých odrůd a ne jen modrých, právě syrah zde hraje úlohu naprosto nezastupitelnou. A nikoli z dávné Persie, ale právě odtud se modrá odrůda Syrah rozšířila do celého světa, aby mohla zdobit vinice Chile, Argentiny, USA či Jihoafrické republiky.
Já si ve své hlavě a svém slovníku dělím odrůdy trochu zvláštnějším způsobem než by to dělala nějaká učená kniha. A asi díky tomu já o dobrém syrahu řeknu, že je to "odrůda chlapská". A to proto, že se jedná o vína mohutná, zpravidla s vyšším obsahem alkoholu, výraznou tříslovinou, mohutným "obsáhlým" tělem a jeho ovocnou chuť drží na uzdě i určitá kořenitost. Když jsou správně udělaná, mají - i díky tomu slušnému alkoholu - potenciál k delšímu ležení. Skvěle se kombinují s červeným masem, zvěřinou, ale třeba i s dobrou čokoládou.
V české odrůdové knize Syrah zapsán není a jen tak asi nebude. Ostatně co by tam podle zdravého rozumu dělal... Miluje totiž daleko více tepla a slunce, než naše moravské podmínky nabízí. I na navzdory "globálnímu oteplování" bych ty lyže ještě neprodával.
Poslední novinky a zajímavosti:
autor: Jan Bretl