Mutěnice jsou zhruba třiapůltisícová obec v okrese Hodonín a od tohoto města leží zhruba deset kilometrů severozápadně. Milovníky historie pravděpodobně zaujme kostel svaté Kateřiny, vášnivé turisty zase nově otevřená rozhledna na Vyšicku. Nejznámějším lákadlem Mutěnic je však bezesporu zdejší vinařství, jehož význam dokladuje přibližně 550 vinných sklepů obklopených rozsáhlými vinicemi.

Modré vinařství - Moravský sklípek tak trochu moderněji
(Mutěnice - Morava / Slovácko)

Ač název Modré vinařství může znít velmi malebně a poeticky, ani tato naše zastávka při moravském cestování se nebude odehrávat v útulném starém sklípku v malovaném baráčku s veselým strejdou s koštýřem. Hlavními tvářemi tohoto vinařství jsou bratři Čížkovi, mladí kluci, kteří to chtějí dělat přecijen o kousek moderněji.

Začátek článku  ►

Když jsem na začátku vyvracel folklorní moravský sklípek a mluvil o modernosti, pořád se nacházíme v osobně působícím vinařství v moravských Mutěnicích. Ultramoderní stavbu ze skla a oceli daleko příjemněji nahradí čistý nově zbudovaný sklep.
Toto vinařství produkuje kolem čtyřiceti tisíc láhví každým rokem, pokud ročník dovolí. Mezi hlavní klientelu patří především privátní zákazníci, a i když je v poslední době pomalu možné na tato vína narazit sem tam i v prazšké gastronomii, lze tedy najisto ochutnat a nakoupit především zde v Mutěnicích.
Část vinohradu Modrého vinařství je situována velmi výhodně hned u sklepa, nicméně veškerá surovina nepochází odsud, ale i z jiných poloh a i z kupovaných hroznů. Jejich kvalitu si ovšem vinaři hlídají.
Odrůdově se zda daří zejména Ryzlinku Rýnskému, šedé Rulandě, Muškátu či Tramínu. Z modrých odrůd pak Pinot, Frankovka či André.
Nicméně ”nabídkový list” Modrého vinařství je poněkud širší. Dále obsahuje třeba Veltlín, Hibernal, Müller-Thurgau či Neuburské, ale i další. Není to ten klasický profil několika málo odrůd, které vinař a místo umí dělat nejlépe. Ale souvisí to patrně s obchodním zacílením vinaře. Zde nakupují hlavně firmy a...
V Modrém vinařství však svůj přístup berou jako obchodní filosofii, což rozhodně není nic špatného. Dělají zkrátka jednodušší nekomplikovaná vína s potenciálem nějakých dvou let, a to většinou právě ve většině z nakoupených hroznů.
Při procházce přímo za sklepem můžeme posoudit kvalitu suroviny a potenciál nového ročníku 2018.
Ten bude trochu komplikovaný. Na začátku bylo vše nastaveno skvěle - jaro, které vypadalo spíše rovnou jako léto, nastoupilo brzo, mrazíky, které vinaře po celé Evropě trápily v předchozím roce, se nekonaly. I zdravých hroznů byl dostatek, vše vypadalo tedy velmi slibně. Až do té doby, kdy začalo trápit vinaře sucho. Dlouhé týdny v některých místech...
Tento stav logicky trápil i Libora Čížka, který mluvil o tom, že se musíme připravit na situaci, kdy srážek sice bude každý rok přibližně stejně, ale bude se stávat, že dvouměsíční déšť nespadne rovnoměrně, ale třeba během jednoho, dvou dnů.
Vína ve sklepě Modrého vinařství řízeně kvasí na nerezu, následně jsou školena v plastových nádobách.
Moderní kousek technologie, na který je Libor Čížek hrdý, je cross flow filtr. Velmi moderní, a velmi drahá, technologie, která s vínem pracuje velice šetrně, ”nerozhodí ho” při filtrování, velmi snadno se s ní manipuluje a hlavně - nedochází k téměř žádným ztrátám vína.
Trochu problém mají v Modrém vinařství suchomilci, protože vyloženě suchých vín v sortimentu zase není tolik. I tento Děvín je alespoň polosuchý.
Nicméně opět to souvisí s cílovou skupinou zákazníků. ”Tradiční” klientela zkrátka preferuje něco líbivého a nekomplikovaného, co snadno upoutá. A co si budeme nalhávat, právě zbytkový cukr je to, co zaujme výrazně a rychle. Nejspíše proto jsou k dnešnímu dni v nabídce Modrého vinařství čtyři suchá vína a...
Dobrá zpráva i pro Libora Černocha ze společnosti Locaste, který se stará o obchod Modrého vinařství v pražské gastronomii.
Korek či šroub? Možná by se dalo říci, že vyřešené téma, ale v Modrém vinařství tomu tak není.
Ač nám vinař vysvětlil, že technologii šroubovacích uzávěrů uznávají a snad i preferují, mají své stálé konzervativní zákazníky. Často se tak setkávají s tématem, které je pro mne již roky přežité: musí čelit názorům, že korek je ta klasika, bez které by to nešlo. Z tohoto důvodu dělají část produkce na...
Kontrast moderního nového sklepa a umění zajišťují malby na skle a plastiky od sochaře Josefa Klimeše.
Široká paleta vín Modrého vinařství má tu nespornou výhodu, že si ”to své” víno nalezne prakticky každý.
A tradiční posezení u vína určitě k cestě na Jižní Moravu patří, ať již je prožijete klasicky ve sklípku, nebo třeba v létě za hezkého počasí přímo ve vinici. A takový servis v Modrém vinařství umí moc dobře, od vína až po ubytování. Proto je to v Mutěnicích opravdu dobrá adresa.
Když zavítáte do Mutěnic, veřte, že takový zamračený pohled vás nepřivítá příliš často. A pokud již ano, zdejší vína dovedou i zamračenou náladu velmi rychle napravit.
| tisk | pdf |

autor: Jan Bretl a Marek Vrána