První zmínky o této - dnes zhruba tisícihlavé - obci v okrese Břeclav pochází již z konce třináctého století. Z jejích historických pamětihodností zaujme především kostel svatého Ondřeje, Kaplička Nejsvětější trojice či kaple svatého Rocha, Šebastiána a Rozálie. Vzhledem k poloze obce v jihomoravském kraji pod Pálavou patří k jejím velkým lákadlům i zdejší vinařství.

Sonberk - Velké vinařství s velkým cílem
(Popice - Morava / Mikulovsko)

Pod pojmem "moravské vinařství" si obvykle představíme nějaký baráček v typické uličce sklepů, kousek vinice a takový ten moravský sklípek, kterým nás provede veselý stréc s koštýřem. Asi jsme to všichni při výletě za vínem na Moravu nejednou zažili. Stále však přibývá naprosto opačných příkladů - tedy vinařství postavených nejmodernější technologií "na míru" ve velmi velkolepém stylu. Vinařství Sonberk je jedním z nejlepších příkladů vinařských domů, které nejsou jen místem, kde se dělá a prodává víno, ale je to i určité společenské a kulturní centrum. Byť stojí poměrně osamoceno uprostřed vinic...

Začátek článku  ►

A ta odlehlost od Popic, kam vinařství katastrálně patří, ale i od samotné silnice, je značná.
O to majestátnější je zážitek již ze samotného příjedu do vinařství. Čeká vás dlouhá cesta po upravené cestě obklopené neméně upravenými zdravými vinicemi, než vás tyto postupně spolknou a ocitnete se přímo před výraznou stavbou vinařství Sonberk. A to není jen ”nějaký název” vinařství. Vychází ze jména...
Naší prohlídky se ujal sommelier a obchodník vinařství, a také velký vinařský profesionál, David Pavlíček.
Samotná budova vinařství si dává za cíl již z dálky jednoznačně upoutat, tak trochu s návštěvníkem flirtovat a lehce podbízet se mu k další návštěvě.
Celá stavba je dílem architekta Josefa Pleskota. Zadání pro stavbu tohoto vinařství říkalo, aby byly použity materiály a postupy, které spolehlivě a stále fungují, ale výsledek musí být moderní, elegantní a krásný. A také musí fungovat, dávat smysl, být účelný a logický.
Jedním z mnoha příkladů takových logických ”vychytávek” je třeba konstrukce střechy, která současně slouží jako sušárna na slámovku. Hrozny uložené na mnoha zdánlivě odkrytých místech pod střechou mají dostatečný příspup vzduchu, ale současně jsou chráněny před deštěm.
A dešťová voda ze střechy vinařství Sonberk je samozřejmě sváděna do betonového zásobníku a dále využívána.
Mandloně do zdejší krajiny na pomezí Mikulovské a Velkopavlovické oblasti zkrátka patří. V sadu v nedalekých Hustopečích jich je přes tisíc, a několik stromů je vysazených i kolem vinařství Sonberk.
A široko daleko všemi směry od budovy vinařství jsou samotné vinice. Je jejich v současné době více jak 40 hektarů a jsou vedeny šetrným integrovaným způsobem. I to je důvodem, že je ve vinicích poměrně živo - zatímco ve vinicích ”průmyslových” narazíme maximálně na nějakého mola či noční můru, v ekologických vinicích nalezneme velmi rozmanitou paletu...
Odrůdová sklatba vinic Sonberku není nijak široká. Zahrnuje Ryzlink rýnský, Sauvignon, Pálavu, Rulandu šedou, Chardonnay či Tramín. Modré odrůdy zastupuje prakticky jen trochu Merlotu.
I když tento seznam odrůd není zdaleka dlouhý a vůbec nepřipomíná nabídkový list obvyklý pro mnoho moravských vinařů, kteří chtějí uspokojit každého, podle Davida Pavlíčka se bude ještě zkracovat. V budoucnu by se Sonberk chtěl profilovat zhruba třemi odrůdami, které jsou pro zdejší terroir nejtypičtější. Rozhodně mezi ně bude patřit Ryzlink a Pálava.
Člověk by mohl na první pohled říci, že některé vinné keře jsou nemocné a polemizovat, zda to není důsledkem ekologického přístupu, který opravdu není o preventivním ošetřování ”proti všemu”.
Vlastně to tak je - citlivý přístup k vinohradnictví je i o schopnosti posoudit, co je důležité a co ne. Vlnovník s těmito puchýřky na listech sice není primárně vítaným návštěvníkem ve vinici, ale není tak nebezpečný a zásadní, aby proti němu muselo být bojováno chemií.
Ač stavba vinařství Sonberk působí zvenku svou nadzemní částí vzdušně a decentně, pod povrchem se skrývá velmi rozsáhlý prostor, který zahrnuje veškerou technologii. Krom moderních tanků pro řízené kvašení vína zde narazíme i na dřevěné sudy od předního rakouského bednářství Stockinger či malé francouzské dubové sudy od Francois Freres.
Moderní přístup, nekompromisnost v kvalitě a jasné odhodlání dosáhnout svého cíle stojí za úspěchy vinařství Sonberk. Mezi ty - krom úspěšných vín - patří i vítězství v soutěži Vinařství roku, a to nejen za rok 2013, svůj úspěch zopakoval Sonberk ještě o dva roky později.
Když řekneme, že Stříbrný Sonberk je základní řadou vinařství, musíme dodat, že je to opravdu fešácký základ.
Je sice pravda, že se jedná o vína jednodušší, ale i jejich kvalita je bez kompromisu. Stříbrný Sonberk pochází z dřívějších sběrů a z mladších vinic, jde na trh po jednom roce, a je svěží a šťavnatý, pomyslně určený na každodenní pití bez větších komplikací. Z celkové produkce vinařství, která činí...
Hlavní část produkce vinařství tvoří řada nazvaná ”Velký Sonberk”. A logicky mu dominuje odrůda Ryzlink rýnský. I když je ”na světě” již víno z ročníku 2016, které je - díky svému věku i charakteru ročníku - živější a útlejší, ročník 2015 je skutečně velkým vínem. Je komplexní a jeho zdánlivou mohutnost drží na uzdě velká elegance.
Toto víno, stejně jako třeba Pálava, je označeno jako Víno Originální Certifikace. Je to krásná myšlenka a potřebná instituce, která by měla vystihovat odrůdy a postupy specifické pro určitý region, a být i zárukou přísnější kontroly těchto vín. Vína takto označená pak lze právem pokládat za to nejtypičtější, co konkrétní region produkuje. 
Za velikou pozornost stojí toto cuvée ze 70% Sémillonu a 30% Sauvignonu. Je to víno v Bordeaux stylu, příjemně v něm promlouvá necelý půlrok strávený v použitém dřevěném sudu.
Krom toho, že to je jediné červené víno Sonberku, tak je i jedinečné.
Rozhodně ho není mnoho - krom toho, že to není příliš zastoupená odrůda ve vinicích, tak u něj probíhá až neuvěřitelně přísná redukce. Jestli u Stříbrného Sonberku sbírají 1,5 kg z hlavy, u Velkého Sonberku zhruba kilo, tak u červeného se sbírá 500 gramů nejlepší suroviny z každého keře.
Cibébový Riesling je velká zábava sám o sobě. Z toho skvělého velmi sladkého vína s perfektní kyselinou a strukturou pochází vinný ocet. Je vyrobený v rakouské oblasti Kamptal v manufaktuře, která je svými skvělými octy proslulá a produkuje opravdové skvosty, ostatně tento ocet z Rieslingu je jedním z nich.
Toto vinařství dává zkrátka smysl. Má skvělou polohu, čerpá z dlouholeté tradice a chápe, že ten správný výsledek dělají především ti správní lidé. Profesionálové, kteří své práci odevzdají víc než musí, protože to prostě správně cítí. Dalším z nich je například Olda Drápal...
A jeho dílem je i tato neuvěřitelná záležitost. Rudimentum Riesling... Víno, které tak nějak neplánovaně zapomenuto zůstalo pár let ve dvou dřevěných sudech bez jakéhokoli zásahu a přidání čehokoli. Autentická vína asi nejsou filosofií vinařství Sonberk, nicméně tohle se povedlo. Je to jednorázová výborná zábava a já jsem moc rád, že jsme měli možnost toto víno ochutnat.
| tisk | pdf |

autor: Jan Bretl a Marek Vrána