Lobkowiczké zámecké vinařství - Skrytá krása severu Čech

Využili jsme krátkého okna mezi dvěma lockdowny a v prosinci vyrazili na výlet do nedaleké Roudnice nad Labem. Ono to někam dál za hranice stejně nešlo... Nicméně jsme si alespoň potvrdili to, co jsme již věděli, a nebo aspoň silně tušili, tedy že vinařská oblast Čechy je možná v naší zemi zanedbatelná rozlohou, ale rozhodně ne významem a kvalitou vín, na která zde lze narazit. 

Začátek článku  ►

Pohledem z úpatí legendární Sovice nejen na České středohoří, ale i na zpracovatelskou část Roudnického vinařství začíná naše exkurze po tomto krásném koutu severních Čech.
Vinařská poloha Sovice spadá pod nedalekou vinařskou obec Vetlá, ta zase pod blízkou obec Vrbice (ne, stále nejsme na Moravě:-)). Může to působit trochu jako zmatek, možná proto jsem na láhvi Pinotu ze Sovice, který mi dělá společníka při psaní této vzpomínky, nenašel uvedenou vinařskou obec, ale pouze jméno viniční trati.
Ale Sovice se nejmenuje pouze vinařská poloha, ale i jedno z bílých Lobkowiczkých vín. Je to krásné suché cuvée postavené na Rulandě šedé, Rýňáku a Sylvánském zeleném.
Kromě zmíněných odrůd na zdejší vinici stojí za velikou pozornost i mladší výsadba Rulandy modré.
Ale i pozoruhodné staré původní hlavy Modrého Portugalu. Nejstarší z nich jsou i nejstaršími v Čechách a pochází z roku 1963.
Samotný sovický kopec je vysoký 278 metrů a nachází se zhruba osm kilometrů od Roudnice nad Labem, za dalším kopcem se pak nachází například Hoštka nebo město Štětí. Lokalita je z části zalesněná, další část situována jižním a západním směrem je však již věnována vínu, respektive vinicím, a to nejen v současnosti,...
Těsně pod Sovicí se nachází zázemí lobkowiczkého vinařství, kde se hrozny lisují a například zde červená vína kvasí v otevřených nádobách.
A nad tím, aby vše probíhalo jak má dohlíží vinař Roman Líbal, který dává současné podobě zdejších vín tvář.
Hlavním centrem a sídlem Lobkowiczkého zámeckého vinařství je však samotný Roudnický zámek.
Než vstoupíme do roudnického zámku, mohli bychom si vyjasnit několik pojmů, které se ve vinařském světě objevují a mohly by se plést. Jde konkrétně o slovní spojení, která obsahují slova jako ”zámek”, ”Lobkowicz” a ”víno”. Jiří Lobkowicz vyrábí vína na zámku v Mělníku a s jeho víny se můžeme na trhu setkat rovněž s...
V Roudnickém zámku sídlí Lobkowiczké zámecké vinařství, které patří do ”panství” Williama Rudolfa Lobkowicze.
A právě v jeho vinařství se dnes nacházíme. A jeho historie sahá velmi hluboko.
Rodina Lobkowiczů se pěstování révy vinné v okolí Roudnice nad Labem a výrobě vína v původně románských sklepích roudnického zámku věnuje již od roku 1603. A to s respektem k původním vinařským postupům a s velkým podílem ruční práce.
Pro zdejší vinaře je rovněž velmi důležité zachovat charakter vín z hlediska terroiru naší nejseverněji položené vinařské oblasti, reps. podoblasti.
Tím charakterem byla vždy vína zpravidla o něco drsnější, s výraznou kyselinou, řízná, zkrátka vycházející z klimatických podmínek , které se zde vždy vyskytovaly.
Ale nic není nekonečně jisté, i klima v severněji položených vinařských oblastech se mění, přesněji řečeno otepluje. Zvláště ročníky za poslední desetiletí byly teplotně nadprůměrné, což pomohlo dozrávat do vyšší cukernatosti i odrůdám, kterým dříve zralost občas trochu chyběla. U bílých vín se to projevuje trochu nižší...
Poměrně spletité sklepení pod roudnickým zámkem nabízí nejednu zajímavost, jednou z nich je například stále funkční vinné potrubí, které slouží k přečerpávání vína i na relativně větší vzdálenosti v rámci sklepa.
A ač samotné sklepení působí původně a historicky...
...v jeho útrobách nalezneme moderní vinařskou technologii.
Roudnická vína si během své mnohasetleté historie získala uznávané jméno, jsou zapsána v české gastronomii a získala i řadu prestižních ocenění na mnoha vinařských soutěžích. A za jedno z největších vyznamenání pokládá vinařství skutečnost, že víno z Roudnice stálo na stole při večeři českého prezidenta a anglické...
A pochodeň vinařského úspěchu Roudnického zámku dnes nese dopředu právě Roman Líbal, který neúnavně pracuje nejen vinařsky, ale i na propagaci zdejších vín a regionu.
Ve sklepích Roudnického zámeckého vinařství leží a zrají láhve nejen zdejších skvělých sektů, které se dělají zejména z pinotových odrůd a ryzlinku rýnského...
...bílá vína jsou zastoupena dalšími odrůdami, které zkrátka ”patří na sever”. Je to třeba Müller Thurgau, Muškát Ottonel, Sylvánské zelené či již zmíněný Ryzlink. Patří sem ale i poměrně moderní odrůda s německo-českým rodokmenem, která je v současnosti na vzestupu a jmenuje se Solaris. Jeho výhodou je nejen poměrně brzké...
Červená vína velmi důstojně reprezentují odrůdy jako je Svatovavřinecké či Fratava, která je křížencem Frankovky a právě Svatovavřineckého.
Mým jednoznačným tipem a favoritem je však Pinot noir z roku 2016 - úžasně strukturované červené víno, které si zaslouží čas v jeho vychutnávání a každou skleničkou nabídne nový zajímavý názor.
Nejen tohle víno je důvodem vyrazit na sever nebo dát minimálně severočeským vínům šanci. Může být stokrát opakováno, že nejsou jako z Moravy, ale já na to stokrát řeknu, že o to přeci nejde. Víno nemá být ”jako nějaké”, ale má být svoje a mít vlastní charakter. A to vína z Roudnice mají!
A až vyrazíte na roudnický zámek, můžete si - díky jedinečné architektonické zajímavosti - zahrát oblíbenou hru: Jdu na zámek...
...a už jdu na hrad!
| tisk | pdf |

autor: Jan Bretl