Vinařství Lahofer - Moderní vinařství v novém supermoderním sídle

Vinařství Lahofer nelze za těch téměř dvacet let, kterých je na trhu, přehlédnout ani, kdybychom snad chtěli. Svým naprosto typickým vzhledem láhví, ale i stylem vína, si našlo své místo i zapřísáhlé příznivce. Že Lahofer není jednobarevná značka a dovede v mnoha směrech velmi překvapit jsme se přesvědčili přímo na místě.

Začátek článku  ►

Ač je vinařství Lahofer na moravské vinařské mapě již stálicí, teprvé krátkou dobu jej můžeme najít na nové adrese.
Přímo ve viniční trati U Hájku můžeme najít budovu nově vybudovaného vinařství. A že se jedná o stavbu velmi ambiciozní, moderní a chytrou, zjistíme velmi rychle. Již z dálky stavba působí velmi elegantně a vzdušně. Stavební práce zda začaly na podzim roku 2017 a trvaly dva roky.
A vzhledem k tomu, že se nachází přímo ve vinicích, není zde prostoru nazbyt. Budova je tak obklopena viničními řádky velmi natěsno.
Ač se nacházíme na místě velmi mladém a moderním, historie vinařství je o něco delší. Společnost Lahofer byla založena ve Znojmě roku 2003.
Kdo by však čekal, že byla založena nějakým panem Lahoferem, spletl by se. Název vinařství je inspirován jménem slavného rodáka z Dobšic u Znojma (kde také vinařství původně sídlilo) Jana Lahofera. Jednalo se o uměleckého řezbáře, který svou prací v 18. a 19. století uchvátil nejen Premonstráty ve znojemském Louckém klášteře, ale...
Součástí vinařství je LAHOtéka, která nabízí k nákupu i ochutnání vína z celé produkce vinařství.
A ta produkce dnes není jen o vinařství Lahofer.
Roku 2014 vstoupila společnost Lahofer do vinařství Hanzel. To sídlilo v obci Miroslav a hospodaří na velmi zajímavých viničních polohách, jakou jsou třeba Weinperky nebo Volné pole. Do přilehlých Hostěradic se roku 2020 přesunula i výroba, kterou zajišťuje nově postavená moderní technologie.
Když se k budově vinařství Lahofer přiblížíme, zjistíme, že skrývá velmi nečekané možnosti. Jednou z nich, kterou architektonické studio Ondřeje Chybíka a Michala Krištofa skrylo do betonové vlny tvaru budovy je amfiteátr, ve kterém probíhají kulturní akce.
Pár metrů od vchodu do LAHOtéky může stát prakticky ve vinicích pódium...
... a do hlediště se prý vejde až 800 posluchačů.
Vinařství Lahofer není zrovna žádná malá firma. Aby ne, když hospodaří na celých 430 hektarech vinic. Ty se nacházejí nejen zde U Hájku nebo ve své možná nejdůležitější viniční trati Volné pole, skvělé hrozny dozrávají například v polohách Babičák či Lampelberg. Ne však všechny vypěstované hrozny sami...
V supermoderní výrobní technologii se zpracovává poměrně široká paleta odrůd, kdy k nejdůležitějším patří Veltlínské zelené, Sauvignon, Rýňák, Pinotové odrůdy, Tramín, Pálava, Neuburské či Müller Thurgau. Z modrých odrůd pak Frankovka, Rulanda modrá, Svatovavřinecké, Zweigeltrebe či Dornfelder.
Vedle klasické nerezové technologie zda najdeme i alternativnější (a čím dál oblíbenější) varianty. Reprezentantem betonu jsou například tyto dva krasavci, kterým zde přezdívají Křemílek a Vochomůrka.
Po těchto - pro Lahofer možná trochu rebelských - technologiích pokukují především mladí enologové, kteří jsou takovou ”novou vlnou” či ”mladou krví” vinařství spojených pod značkou Lahofer. A pokud je to nová vlna enologů, a pokud vlna je i hlavním motivem architektury nového vinařství, asi nepřekvapí, že tato řada vín nese název WAVE. A je o...
Moderní technologie nalezneme v útrobách vinařství na každém kroku...
... protože naláhvovat celkem zhruba milion láhví ročně není žádná legrace.
Součástí vinařství jsou i prostory vhodné k degustacím či dalším společenským akcím.
Ostatně domluvit si degustaci je možné nejen v LAHOtéce, ale třeba i na střeše vinařství s dokonalým výhledem nebo přímo ve vinicích mezi řádky.
A nebo přímo mezi barikovými sudy...
Pokud se rozhodneme věnovat vínům od Lahoferů více času a užít si degustaci, jako se povedlo nám s místním odborníkem Petrem Ellerem, zjistíme jednu zajímavou věc...
...že Lahofer není zdaleka jen sladkých vínech, jak bývá někdy jednostranně vnímán. Tedy ano, vína se zbytkovým cukrem tvoří nemalou část zdejší produkce. Ale dobře si vybereme i z vín suchých, mohou nás překvapit červená vína a rozhodně skvělou alternativou jsou vína z řady WAVE. A když si ještě vezmeme, že zdejší sortiment tvoří i...
A pokud máte štěstí na počasí, na zdejší terase Vám se skleničkou vína nemůže nic chybět absolutně nic.
| tisk | pdf |

autor: Jan Bretl